شرکت های معماری بزرگ

بزرگترین شرکت معماری در دنیا

شرکت معماری اتاق آبی در نظر دارد در این بخش از وب سایت بزرگترین و معتبر ترین شرکت های معماری و ساختمان سازی ایران و دنیا را معرفی نمایید. این مقاله یکی از بزرگترین شرکت های معماری دنیا را که در امریکا فعالیت می نمایید را معرفی می کنیم. با ما باشید…

معرفی شرکت اسکیدمور، اوینگز و مریل

اسکیدمور، اوینگز و مریل (به انگلیسی: Skidmore, Owings & Merrill LLP) مشهور SOM یکی از بزرگترین شرکت‌های معماری جهان است. این شرکت آمریکایی در سال ۱۹۳۶ در شهر نیویورک تأسیس شد اما امروزه در شیکاگو مرکزیت دارد.

این شرکت توسط لوئیس اسکیدمور، جان مریل، و ناتانیل اوینگز تأسیس گردید، اما صاحبنامان دیگری همچون گوردون بانشافت، جان جوهنسن، ادرین اسمیت، و بروس گرایام نیز برای آن کار کردند.

این شرکت آثار مشهور فراوانی در جهان دارد که عمدتاً آسمان خراشهای بلند تجاری هستند. اس‌اوام امروزه نزدیک به ۱۰۰۰۰ پروژه در ۵۰ کشور در جهان تکمیل کرده. مرکز فرهنگی اسلامی نیویورک نیز اثر شرکت اس‌اوام از سال ۱۹۹۱ است.

اس‌اوام در ایران در دوره پهلوی پروژه‌های عظیم و قراردادهای بزرگی از جمله طراحی یک شهرک در خلیج فارس در دست اجرا داشت که با از راه رسیدن انقلاب اسلامی نیمه کاره ماند و کار به دادگاه شکایات آمریکا علیه ایران کشیده شد.

نادر اردلان یکی از نام آوران هنر معماری ایران در این شرکت مدتی کار کرد، در طراحی برج مرکز جان هنکاک شرکت داشت.

برخی از آثار این شرکت

برج ویلیس

مختصات: ۴۱°۵۲′۴۴″ شمالی ۸۷°۳۸′۰۹″ غربی

برج ویلیس به انگلیسی Willis Towerکه قبلاً برج سیرز نامیده می شد،در سال ۱۹۷۳ ساخته شد، نام یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان و از نمادهای شهر شیکاگو است. این ساختمان ۱۰۸ طبقه و ۵۲۷ متر ارتفاع دارد و کماکان بلندترین ساختمان آمریکا، و سومین برج بلند در جهان است. این ساختمان یکی از مکان‌های گردش گری برای توریست‌هایی می‌باشد که به شیکاگو سفر کرده‌اند و سالانه بالای ۱ میلیون نفر از این آسمان خراش دیدن می‌کنند.

معمار این بنا بروس گریام در هنگام کار در اسکیدمور، اوینگز، مریل است.

برج ویلیس - اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

برج ویلیس – اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

برج جین مائو

برج جین مائو نام یک برج مرتفع در شانگهای در چین است.

این برج در ۱۹۹۴-۱۹۹۹ ساخته گردید، و با ۴۲۱ متر ارتفاع، در سال ۲۰۰۹ سومین برج بلند کشور چین بود.

معماران این برج ۸۸ طبقه، شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز و مریل و نیز ادرین اسمیت هستند. برج Jin Mao که در زبان چینی به معنای برج موفقیت طلایی است یک آسمانخراش ۸۸ طبقه با ارتفاع ۴۲۱ متر در شانگهای چین است. در این برج یک هتل قرار دارد و بقیه طبقات آن به دفاتر اداری اختصاص داده شده است. تا سال ۲۰۰۷ این برج بلندترین ساختمان چین بود اما این رکورد با تکمیل برج مرکز مالی جهان شانگهای (Shanghai World Financial Center) شکسته شد. البته با تکمیل برج شانگهای (Shanghai Tower) که در حال حاضر در دست ساخت است این رکورد به زودی یکبار دیگر شکسته خواهد شد. برج جین مائو همراه با برج مروارید شرقی (Oriental Pearl Tower) کانون اصلی خط افق شهر را تشکیل داده‌اند.

مرکز جان هنکاک

مرکز جان هنکاک به انگلیسی John Hancock Center نام یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان و از نمادهای شهر شیکاگو است.

این ساختمان ۱۰۰ طبقه و ۴۵۷ متر ارتفاع دارد و از بلندترین ساختمان‌های آمریکا بوده است.

معمار این بنا بروس گریام از شرکت اسکیدمور، اوینگز، مریل است. نادر اردلان (پدر داور اردلان) که در این شرکت مشغول به کار بود، در طراحی این برج شرکت داشت.

مرکز جان هنکاک اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

مرکز جان هنکاک اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

معماری روستای عمودی در شهر بانکوک

شرکت اسکیدمور، اوینگز و مریل از پروژه‌ای ۱۶ هکتاری و چند منظوره با نام وان بانکوک (One Bangkok)، در قلب بانکوک تایلند رونمایی کرد. این شرکت با همکاری معماران، مهندسان و معماران ناظر محلی و بین المللی، می‌خواهد بزرگترین مجموعه خصوصی تایلند را بسازد.

این پروژه یک روستای عمودی است و شامل خانه‌ها و دفاتر کاری است که برای ۶۰,۰۰۰ نفر در نظر گرفته شده است. شرکت SOM با این مجموعه وارد چالشی شده تا خودشان را با جنبش و انرژی محله‌های شهر بانکوک، در ساخت محیطی عمودی همگام سازند، در عین حال باید به حس محیط و منطقه هم توجه کنند.

این پروژه در سال ۲۰۲۵ افتتاح خواهد شد و در آینده در مورد آن خواهیم نوشت

دیگر آثار

 

کتابخانه کتب نادر دانشگاه ییل

کتابخانه کتب نادر دانشگاه ییل اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

کلیسای Christ the Light در اوکلند، کالیفرنیا

کلیسای Christ the Light در اوکلند، کالیفرنیا اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

نیایشگاه افسران نیروی هوایی آمریکا، کلرادو

نیایشگاه افسران نیروی هوایی آمریکا، کلرادو اثر شرکت معماری اسکیدمور، اوینگز و مریل

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه